telefonszám+36303850166  email cím info[kukac]bbabiesshop.hu             //  Packeta csomagpontra szállítás 990 ft-tól/ Ingyenes házhozszállítás 40.000 ft-tól/

Blog

5 TIPP, Ökotudatosan gyerekekkel

M.Vanda
M.Vanda
5 TIPP, Ökotudatosan gyerekekkel

 

Igen fiatalon sikerült kapcsolatba kerülnöm a környezetvédelemmel, abban nagy szerepet játszott a szülői nevelés.

 

Érdemes minél hamarabb megismertetni gyermekeinket a zöldebb gondolkodás világával, és bevonni őket aktívan. Egy-egy új szokás bevezetésével, minden nap többet tehetünk környezetünkért.

 

 

Megosztok most veletek 5 tippet, amit bárki könnyen megtanulhat, legyen az kicsi gyermek vagy felnőtt.

 

 

 

 

 1. Bevásárolni mész? Gondolkodj előre! - Mielőtt bevásolni megyünk érdemes már fejben átgondolni, hogy mit szeretnénk vásárolni. Ebbe a folymatba gyermekünket is nyugodtan vonjuk be. Így ami gyermekként szokássá válik, felnőttként már magától értetődő lesz.

 

  • A terméklista megvéd attól, hogy nehogy elfelejts valamit megvenni, másrészt elkerülhető így a felesleges dolgok vásárlása.
  • Időt spórolsz, mivel célzottan már csak a listán lévő dolgokat keresed az üzletben.
  • Pénzt is takarítasz meg, mert kevésbé biztos, hogy elcsábulsz olyan dolgok iránt amik tulajdonképpen nem is hiányoznának, csak felesleges pénzkidobást jelentenének.

 

A terméklistán túl érdemes száműzni az egyszerhasználatos bevásárlószatyrokat, nejlon zacskókat. Helyettük válassz textil, vagy más újrahasznosított anyagból készült táskákat, szatyrokat, csökkentve így az ökológiai lábnyomodat.

 

Tovább csökkentheted a csomagolóanyagok számát úgy is, ha olyan boltot választasz, mely eleve csomagolásmentesen árulja termékeit. Itt te viszed magaddal a kis tároló edényedet, amit majd megtöltesz a vásárolni kívánt áruval.

 

Ne aggódj, ha nincs a közeledben ilyen szolgáltatást nyújtó üzlet, mert már azzal is sokat teszel, ha a többi tanácsot megfogadod a bevásárlás tervezésekor. 

 

 

 falevél

 

 

 2. Mutasd meg gyermekeidnek otthonotokban, hogyan ismerjék fel a helytelen energiafogyasztást.

 

A ház körbejárása,és a veszélyes helyek felfedezése egy játékként is felfogahtó a kicsik számára.

Kérd meg őket, hogy szóljanak ha csepegő csapokat, vízvezetékeket látnak.

Az égve maradt lámpákat kapcsolják le. A nem használt elektronikai eszközöket kapcsolják ki, pl: tv, rádió, számítógép. Annyi tennivaló mellett olyan könnyű elfelejteni valamit kikapcsolni.

Hosszú órákig tartó fürdés helyett, részesítsétek előnyben a gyors zuhanyzást. Notorikus sokáig fürdőknek érdemes egy vízálló órát is beszerezni a füdőszobába. Így elkerülhető a 30 perces zuhanyzás.

 

Ha még nem használtok energiatakarékos izzókat, próbáljátok ki, mondjuk a gyerekszobában. Ezek az izzók csak némileg drágábbak a hagyományos égőktől. Viszont mindenképpen megtérülő befektetés,  mivel pénztakarítanak meg a villanyszámlán.

[Egy energiatakarékos LED izzó éves fogyasztása megegyezik egy klasszikus izzó éves fogasztásának kb. 1/4-vel!]

 

Amellett, hogy szelektíven gyűjtjük a hulladékot, válasszuk külön a veszélyes háztartási hulladékokat is, úgy mint pl: használt elemeket, nem működő akkumlátorokat.

 

 

 3. Tanítsd meg gyermekednek, hogy értékelje amilye van.

 

Ez azt jelenti, hogy ne hajítsa rögtön a szemétbe azt ami elromlott. Javítsuk meg neki ha lehetséges ahelyett, hogy rögtön újjat vennénk neki. Legyen szó akár egy elemcseréről. Ez a felfogás kreativitásra tanítja a gyermekeket, megmutatja a tárgyakat más szemszögből.

 

 

4. Biciklizz és gyalogolj többet! - amikor csak lehetséges.

Nem csak csökkenteni tudod ezzel az autók károsanyag-kibocsátását, de időt is spórolsz vele. Gondold el, a reggeli dugóban, vagy délután hazafelé a gyerekekkel, nem kell azon törnöd a fejed, hogy mi mindennel is töltenéd az időd inkább, mint a dühítő, lassú araszolás. A mozgás emberi egészségre gyakorolt hatásáról már ne is beszéljünk. Naponta 30 perc séta jó eséllyel távol tartja az orvost, nyugodtabb leszel tőle, alacsonyabb lesz a vérnyomásod, és a krónikus betegségek kockázata is csökken.

 

 

5. Amikor az előző tanácsokból egyet-egyet megfogadsz, és beépül mindennapjaidba, nagyobb valószínűsségel veszel fel újabb környezettudatos szokást. Ez pedig segít abban, hogy más célokat is kitűzz magad elé, és ezeket sikeresen meg is valósítsd.